W Wielkiej Brytanii nie obowiązują winiety. Obowiązują tu opłaty za przejazd konkretnymi drogami, tunelami i mostami. Płatny jest również przejazd Eurotunnelem pod kanałem LaManche. Przejazd drogami szybkiego ruchu jest bezpłatny.
Pojazdy, które MUSZĄ uiszczać opłatę drogową
W Wielkiej Brytanii opłaty za przejazd autostradą M6 są obowiązkowe dla 5 kategorii pojazdów i są one określane na podstawie dwóch kryteriów – wysokości całkowitej i liczby osi.
Cena opłat za przejazd jest ustalana w zależności od kategorii pojazdu:
KATEGORIA 1
- motocykl
KATEGORIA 2
- samochód osobowy 2-osiowy; < 1,3 m na przedniej osi
KATEGORIA 3
- zespół pojazdów co najmniej 3-osiowy, < 1,3 m na przedniej osi (samochód osobowy + przyczepa)
Do Wielkiej Brytanii można dotrzeć w ciągu 30 minut pociągiem samochodowym kursującym pomiędzy Calais (Francja) a Folkstone (Anglia). Obowiązuje zakaz przewozu Eurotunnelem samochodów wyposażonych w instalację gazową.
Więcej informacji o przeprawie Eurotunelem w linku poniżej.
Eurotunel
Opłaty za wjazd do dużych miast
LONDYN
W Londynie uiszcza się opłatę za wjazd do miasta, tzw. London Congestion Charge, która została wprowadzona w roku 2003 w celu zmniejszenia ruchu w śródmieściu Londynu i poprawy jakości powietrza. Opłata ta obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 7–18, a także w soboty, niedziele i święta w godzinach 12–18. Dotyczy ona wszystkich pojazdów poza motocyklami.
Opłata wynosi 15 funtów dziennie lub 17,50 funta dziennie w przypadku spóźnionej płatności.
Strefa płatna w Londynie ma dokładnie wyznaczone granice.Jej znakiem rozpoznawczyn jest biała litera „C” na tle czerwonego koła. Taki znak widnieje na asfalcie tuż przy wjeździe do strefy płatnej. Przy wjeździe widnieją także tablice sygnalizujące, że kierowca zaraz wjedzie do strefy płatnej.
Ultra Low Emission Zone - ULEZ - to specjalna strefa w Londynie, gdzie za wjazd starym samochodem trzeba płacić więcej. Od 29 sierpnia 2023, każdy kierowca starszego auta, wjeżdżający do jakiejkolwiek dzielnicy Londynu, musi zapłacić dzienną opłatę w wysokości £12.50. Nieuiszczenie opłaty skutkuje karą w wysokości £180.
Więcej informacji na ten temat w linku poniżej
Opłata za wjazd do Londynu
DURHAM
System automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych (ANPR) znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Saddler Street i Claypath na Rynku rejestruje każdy pojazd wjeżdżający lub wyjeżdżający ze strefy.
W Durham od poniedziałku do soboty (bez świąt) w godzinach od 10:00 do 16:00 obowiązuje opłata za wjazd do miasta. Wynosi 2 funty (10 zł) dziennie i można ją uiścić telefonicznie lub w odpowiednich punktach, tzw. parking shop.
Więcej informacji na ten temat w linku poniżej.
Opłata za wjazd do Durham
BIRMINGHAM
Strefa Czystego Powietrza (CAZ) ma poprawić jakość powietrza w centrum miasta. Pojazdy, które nie spełniają normy Euro 6 (pojazdy z silnikiem Diesla) lub normy Euro 4 (pojazdy z silnikiem benzynowym), muszą uiszczać opłatę za wjazd do strefy CAZ. W przypadku samochodów osobowych, małych samochodów dostawczych lub pojazdów lekkich opłata wynosi 8 funtów dziennie, a w przypadku pojazdów ciężkich, które nie spełniają standardów w zakresie emisji CO2, opłata ta wynosi 50 funtów na dzień. Przepisy te obowiązują przez całą dobę.
BRISTOL
w Bristolu również utworzono Strefę Czystego Powietrza (CAZ) w celu poprawy jakości powietrza w centrum miasta. Na pojazdy, które nie spełniają normy Euro 6 (pojazdy z silnikiem Diesla) lub normy Euro 4 (pojazdy z silnikiem benzynowym), a które przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza, nakładana jest opłata za wjazd do strefy CAZ. W przypadku samochodów osobowych i pojazdów lekkich wynosi ona 9 funtów dziennie, zaś w przypadku pojazdów ciężkich, takich jak samochody ciężarowe, busy czy kampery – 100 funtów za dzień. Podobnie jak w Birmingham, przepisy te obowiązują przez całą dobę.
Mandat za brak opłaty
Na dokonanie opłaty (jeżeli nie korzysta się z usługi Auto Pay) jest dokładnie trzy dni od dnia wjazdu w granice strefy. Jeżeli się tego nie zrobi to otrzyma się PCN – Penalty Charge Notice, czyli wezwanie do zapłaty. Kara za nieuregulowanie płatności wynosi £160 lub £80 jeżeli zapłaci się w ciągu 14 dni.
Na zapłatę kary jest dokładnie 28 dni. Po tym okresie kierowca otrzyma Charge Certificate, za który należy ponieść opłatę w wysokości £240 + trzeba zapłacić mandat, który wzrasta o 50%.
Zdecydowanie lepiej jest zapłacić w terminie, a najlepiej ustawić Auto Pay.
Mandaty za inne wykroczenia
Wysokość mandatów w Wielkiej Brytanii pod względem surowości i kwot nie odbiega zbytnio od europejskich średnich.
NA TERYTORIUM WIELKIEJ BRYTANII OBOWIĄZUJE RUCH LEWOSTRONNY
Prawo o ruchu drogowym Wielkiej Brytanii przewiduje kary za następujące wykroczenia w ruchu drogowym:
nieostrożna lub nieuprzejma jazda – nieograniczona grzywna, względna dyskwalifikacja , od 3 do 9 punktów karnych
jazda po spożyciu alkoholu lub narkotyków albo odmowa poddania się testowi na obecność spożycia tychże substancji, do 6 miesięcy pozbawienia wolności, nielimitowana grzywna, obligatoryjna dyskwalifikacja, 3 do 11 punktów karnych (jeśli nie orzeczono dyskwalifikacji);
jazda pojazdem niesprawnym technicznie – obowiązkowa dyskwalifikacja w przypadku popełnienia przestępstwa w ciągu 3 lat od uprzedniego skazania za podobne przestępstwo na okres minimum 6 miesięcy, 3 punkty karne
korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy – do 1,000 funtów brytyjskich grzywny, możliwa dyskwalifikacja, 6 punktów karnych
przekroczenie prędkości – do 1,000 funtów brytyjskich grzywny (do 2.500 funtów brytyjskich w przypadku przekroczenia prędkości na autostradzie), możliwa dyskwalifikacja, od 3 do 6 punktów karnych;
wykroczenia związane z sygnalizacją świetlną – grzywna do 1.000 funtów, możliwa dyskwalifikacja, 3 punkty karne
brak zapiętego pasa bezpieczeństwa – do 500 funtów brytyjskich grzywny;
„Dyskwalifikacja” zgodnie z przepisami obowiązującymi w Wielkiej Brytanii jest bardzo podobna do polskiej instytucji środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, za którego naruszenie grozi odpowiedzialność karna.
Ograniczenia prędkości
W Wielkiej Brytanii obowiązuje następujące ograniczenie prędkości:
Obszar zabudowany: 30 m/h – 48 km/h
Poza obszarem zabudowanym: 60 m/h – 96 km/h
Autostrady: 70 m/h – 112 km/h
Wyposażenie auta
Podczas podróżowania po brytyjskich drogach, w samochodzie musi znajdować się koniecznie trójkąt ostrzegawczy. Natomiast przedmioty takie jak kamizelka odblaskowa, apteczka, gaśnica czy zapasowe żarówki, są tylko zalecane.
Kraje sąsiadujące
Francja nie graniczy bezpośrednio z Wielką Brytanią ale dzięki Eurotunelowi możliwe jest szybkie przedostanie się z jednego kraju do drugiego. Więcej o podróżowaniu po Francji w linku poniżej.
Francja