W Serbii nie ma tradycyjnych winiet autostradowych. Autostrady są płatne, jednak opłaty nie są pobierane za pomocą winiet, ale są naliczane na podstawie faktycznie przejechanego odcinka drogi.
Wysokość opłaty drogowej w Serbii zależy głównie od długości odcinka drogi, który został przejechany. Im dłuższy odcinek, tym wyższa opłata. Ponadto, istnieją różnice w opłatach w zależności od kategorii pojazdu. Dodatkowo, czasami mogą być uwzględniane dodatkowe czynniki, takie jak sezon turystyczny lub specjalne okoliczności drogowe.
Pojazdy, które MUSZĄ uiszczać opłatę drogową
W Serbii opłatę drogową muszą uiszczać wszyscy użytkownicy dróg, którzy korzystają z autostrad. Dotyczy to zarówno pojazdów osobowych, jak i ciężarowych. Oznacza to, że kierowcy samochodów osobowych, autobusów, ciężarówek, motocykli i innych pojazdów muszą płacić opłaty drogowe za korzystanie z autostrad w Serbii.
Kategoryzacja pojazdów prowadzona jest w oparciu o następujące cechy:
Liczba osi,
Wysokość pojazdu na pierwszej osi, mierzona pionowo od nawierzchni,
Wysokość całkowita pojazdu,
Masa pojazdu
KATEGORIA 1a
pojazdy silnikowe o cechach motocykli, motocykli trójkołowych i quadów
KATEGORIA 1
pojazdy silnikowe o dwóch osiach i wysokości równej lub mniejszej niż 1,3 m, mierzonej w pierwszej osi,
samochody dostawcze o dwóch osiach i wysokości całkowitej równej lub mniejszej niż 1,9 m , o maksymalnej dopuszczalnej masie do 3500 kg
KATEGORIA 2
pojazdy silnikowe o dwóch osiach i wysokości równej lub mniejszej niż 1,3 m mierzonej na pierwszej osi,
z przyczepami kempingowymi o dwóch osiach i wysokości całkowitej równej lub mniejszej niż 1,9 m, o maksymalnej dopuszczalnej masie do 3500 kg
z przyczepami kempingowymi o dwóch osiach i wysokości całkowitej ponad 1,9 m, o dopuszczalnej masie całkowitej do 3500 kg
KATEGORIA 3
pojazdy silnikowe o dwóch lub trzech osiach, o wysokości powyżej 1,3 m mierzonej na pierwszej osi, o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3500 kg.
pojazdy samochodowe o dwóch osiach i wysokości całkowitej powyżej 1,9 m, o maksymalnej dopuszczalnej masie do 3500 kg.
samochody dostawcze dwuosiowe o wysokości całkowitej powyżej 1,9 m i dopuszczalnej masie całkowitej do 3500 kg z przyczepą
KATEGORIA 4
pojazdy silnikowe posiadające cztery lub więcej osi (łącznie z osiami przyczep) o wysokości powyżej 1,3 m mierzonej w pierwszej osi i o maksymalnej dopuszczalnej masie powyżej 3500 kg
Zwolnienia z opłat drogowych
Osoby niepełnosprawne mają prawo do bezpłatnego korzystania z autostrady.
Transport osób lub dóbr materialnych w ramach krajowych lub międzynarodowych programów pomocy humanitarnej również jest zwolniony z opłat drogowych.
Posiadacz zezwolenia na bezpłatny przejazd autostradą ma obowiązek pobrać od dystrybutora wydającego kartę kartę magnetyczną przy wjeździe na autostradę, a przy zjeździe z autostrady przekazać ją inkasentowi do kontroli wraz z zezwoleniem na bezpłatny przejazd.
Zezwolenie to wydawane jest na odpowiedni wniosek i obowiązkową dokumentację towarzyszącą.
Więcej informacji na ten temat oraz wniosek do pobrania na stronie w linku poniżej.
Zwolnienie z opłaty - wniosek
Wysokość i sposoby opłat drogowych
Opłatę za przejazd możesz uiścić gotówką lub kartą kredytową / kartą debetową przy którymkolwiek zjeździe z autostrady. Osoby regularnie podróżujące autostradami mogą korzystać z elektronicznego poboru opłat.
Nie obowiązuje tu jednolita cena dla wszystkich odcinków autostrad, ale można w przybliżeniu przyjąć, że w przypadku kategorii 1 za każde pokonane 100 km to koszt ok. 9,90 zł.
W linku poniżej dokładny cennik z podziałem na kategorie pojazdów.
Cennik
Płatne odcinki dróg i autostrad
Serbska sieć autostrad ma około 1400 km długości, z których większość podlega opłatom drogowym, z wyjątkiem autostrady A3, która przebiega przez centrum Belgradu. Najważniejsze płatne autostrady w Serbii to m.in. Autostrada A1, łącząca Belgrad z granicą z Chorwacką oraz Autostrada A2, prowadząca z Belgradu na południe kraju w kierunku Macedonii Północnej. Opłatę drogową można uiścić w punktach poboru opłat znajdujących się przy zjazdach z autostrady.
Płatne autostrady w Serbii to:
Autostrada A1: Horgoš (HU) – Preševo (MK)
Autostrada A2: Belgrad – Požega
Autostrada A3: Batrovci (HR) – Bubanj Potok
Autostrada A4: Nisz – Gradina (BG)
Autostrada A5: Preljina – Pojate
Droga E70: Bubanj Potok – Vatin (RO)
Droga E662: Kelebija (HU) – Subotiva
Droga E763: Požega – Boljare (ME)
Mandat za brak opłaty drogowej
Informacje na temat mandatów za brak uiszczenia opłaty drogowej w Serbii mogą być zmienną kwestią, zależną od przepisów oraz polityki egzekwowania prawa w danym czasie. Mandaty za nieuiszczenie opłaty drogowej mogą wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset euro, w zależności od okoliczności. Dlatego zaleca się zawsze przestrzeganie przepisów dotyczących opłat drogowych, aby uniknąć konsekwencji prawnych.
Mandaty za inne wykroczenia
Jeśli podczas jazdy po serbskich drogach przekroczy się prędkość o 10 albo 50 km/h, to otrzyma się mandat w wysokości 5 000 dinarów, taka sama stawka obowiązuje również przy nieprawidłowym parkowaniu. Funkcjonariusze mogą wystawić o wiele większą karę za przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi o 0,5-1‰, w takiej sytuacji może on wynieść od 6 000 do 20 000 dinarów.
Ograniczenia prędkości
W Serbii obowiązują następujące ograniczenia prędkości:
do 50 km/h w terenie zabudowanym;
do 80 km/h poza terenem, zabudowanym;
do 100 km/h na drogach ekspresowych (80 km/h z przyczepą);
do 120 km/h na autostradach (80 km/h z przyczepą).
Wyposażenie auta
Do obowiązkowego wyposażenie pojazdu w Serbii zalicza się:
trójkąt ostrzegawczy: Musi być przechowywany w pojeździe i używany w przypadku awarii lub zatrzymania na drodze.
kamizelkę odblaskową: Przynajmniej jedna kamizelka odblaskowa musi być przechowywana w pojeździe i używana przez kierowcę w przypadku zatrzymania się na drodze poza obszarem zabudowanym w nocy lub w warunkach ograniczonej widoczności.