2
Kat. pojazdu
3
Czas trwania
4
Dane pojazdu

Belgia

W Belgii nie ma winiet dlatego nie ma możliwości ich zakupu online.

Przewiń niżej żeby przeczytać więcej o podróżowaniu przez Belgię.

E-winiety obowiązują w tych krajach:

Winiety Austria
Winiety Bułgaria
Winiety Czechy
Winiety Rumunia
Winiety Słowacja
Winiety Słowenia
Winiety Szwajcaria
Winiety Węgry

  1. Czy w Belgii obowiązują winiety?
  2. W Belgi nie istnieje system opłat opartych na winietach. W ogóle korzystanie z belgijskich autostrad, dla aut osobowych jest zupełnie darmowe. Jedyna opłata jaką trzeba ponieść to koszt przejazdu przez tunel Liefkenshoek. Dotyczy to wszystkich pojazdów do 3,5 tony.

  3. Pojazdy, które MUSZĄ uiszczać opłatę drogową
  4. Wszystkie pojazdy powyżej 3,5t DMC, za użytkowanie autostrad i innych dróg w Belgi muszą zapłacić.

  5. Pojazdy zwolnione z opłat drogowych
  6. Wszystkie pojazdy do 3,5t DMC zwolnione są z opłat za korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych w Belgii w tym także kampery i busy do 3,5t DMC.

  7. Metody opłat drogowych
  8. Metoda opłat dla aut powyżej 3,5 tony została w 2016 roku zamieniona, z eurowiniet na satelitarny system opłat – viapass. Opiera się ona na technologii GSM, przy wykorzystaniu urządzeń OBU – czyli On Board Unit, które trzeba zamontować na przedniej szybie pojazdu.

    To właśnie one wykrywają położenie geograficzne danego pojazdu i przy pomocy satelitów dopasowują do map cyfrowych, obliczając należną kwotę. Rachunek można uregulować na dwa sposoby: pre-pay (przedpłatą) lub post-paid.

  9. Tunel Liefkenshoek
  10. Tunel prowadzi pod rzeką Skaldą, pomiędzy Antwerpią i miejscowością Beveren. Liefkenshoektunnel ma długość 1370 metrów i jest częścią obwodnicy R2. Wewnątrz tunelu są dwa pasy jezdni, w każdym kierunku.

    Przez Liefkenshoektunnel przejadą pojazdy o wysokości powyżej 3 metrów. Jest on otwarty 24 godziny na dobę. Płatności można dokonać tu gotówką (euro), kartą płatniczą i paliwową oraz przy pomocy urządzenia OBU. Każda z nich ma swoją bramkę, warto więc ustawić się wcześniej do odpowiedniej.

    Przy ustalaniu kategorii pojazdów w tunelu Liefkenshoek brana jest pod uwagę wyłącznie wysokość całkowita pojazdu. Limit wynosi 3 metry . Pojazdy o całkowitej wysokości 3 metrów lub większej należą do kategorii 2 (może to mieć miejsce w przypadku większych samochodów dostawczych, samochodów dostawczych z ładunkiem na dachu, przyczep kempingowych itp.).

    Inne kryteria (liczba osi, zastosowanie, wzrost, waga, rodzaj prawa jazdy lub ich kombinacja) nie są wykorzystywane do określenia kategorii!

    Ceny dla poszczególnych kategorii w linku poniżej.

    Cennik

  11. Mandat za brak opłaty
  12. Brak opłaty drogowej dla pojazdów powyżej 3,5t DMC grozi mandatem w wys. ok. 4.350 zł. Po nałożeniu mandatu kierowca zobowiązany jest nabyć urządzenie pokładowe i zarejestrować swój pojazd w ciągu trzech godzin. Jeśli w tym czasie nie dokona płatności, będzie grozić kolejna kara w wys. ok. 4.350 zł.

  13. Mandaty za pozostałe wykroczenia
  14. Przykładowe wysokości mandatów za łamanie przepisów ruchu drogowego:
    • Od 60 do 1500 euro za: brak pasów bezpieczeństwa, nieprawidłowe parkowanie, poruszanie się po pasie przeznaczonym dla autobusów.
    • Od 120 do 1500 euro za: używanie telefonu komórkowego bez użycia urządzenia głośnomówiącego, nieprawidłowe parkowanie stwarzające pewne niebezpieczeństwo, parkowanie na miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych lub przed skrzyżowaniem, nierespektowanie światła pomarańczowego, nierespektowanie pierwszeństwa przejazdu.
    • Od 180 do 3000 euro za: nierespektowanie przepisów na skrzyżowaniu, zakazu wyprzedzania, czerwonego światła.
    • Od 240 do 3000 euro za: niebezpieczne wyprzedzanie na zakręcie lub przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, przejazd na przejściu dla pieszych w momencie gdy sygnalizacja tego zabrania, zawracanie lub cofanie się na autostradzie.
    • Nieużywanie kamizelki odblaskowej karane jest mandatem w wysokości 50 Euro.
    • Parkowanie – w specjalnych niebieskich strefach należy wykupić w kioskach czy parkometrach odpowiedni bilet. Wysokość cen zależy od miasta. Jeżeli nie opłacimy miejsca parkingowego to na pojeździe możemy znaleźć blokady, których koszt zdjęcia waha się w granicach 50-70 euro. Do tego należy doliczyć mandat w wysokości 19 euro.
    • Przekroczenie prędkości – od 50 euro do 3000 euro

  15. Ograniczenia prędkości
  16. Jak w każdym innym europejskim państwie istnieją ograniczenia prędkości, co do poruszania się po miejscowych drogach i autostradach. W Belgii wygląda to następująco:

    • na autostradach można jechać do 120 km/godzinę
    • na drogach szybkiego ruchu nie można przekraczać 90 km/godzinę
    • natomiast po zwykłych drogach, tyle że na obszarze niezabudowanym obowiązuje zakaz jazdy powyżej 70 km/godzinę
    • kiedy z kolei wjedziemy w obszar zabudowany to musimy zwolnić do 50 km/godzinę
    • a w strefie zamieszkania trzeba jechać jedynie 20 km/godzinę

  17. Wyposażenie auta
  18. Wyruszając na ulice Belgii obowiązkowo musisz w swoim samochodzie posiadać trójkąt ostrzegawczy i pasy bezpieczeństwa na przednich i tylnych siedzeniach.

    W każdym 2- i więcej osiowym pojeździe należy mieć również kamizelkę bezpieczeństwa, która jest odblaskowa. Trzeba ją zakładać za każdym razem, gdy na drodze opuszczamy samochód w terenie niezabudowanym, na autostradach i drogach szybkiego ruchu.

    Posiadanie apteczki oraz gaśnicy nie jest wymagane, a jedynie zalecane.

  19. Kraje sąsiadujące

Wybierz adres do faktury

×

You have no billing addresses.