2
Kat. pojazdu
3
Czas trwania
4
Dane pojazdu

Albania

W Albanii nie ma winiet dlatego nie ma możliwości ich zakupu online.

Przewiń niżej żeby przeczytać więcej o podróżowaniu przez Albanię.

E-winiety obowiązują w tych krajach:

Winiety Austria
Winiety Bułgaria
Winiety Czechy
Winiety Rumunia
Winiety Słowacja
Winiety Słowenia
Winiety Szwajcaria
Winiety Węgry

  1. Czy w Albanii obowiązują winiety?
  2. W Albanii nie ma winiet. Płatny jest tylko jeden odcinek drogi. Płatności można dokonać kartą lub gotówką na bramce oraz za pośrednictwem Digitalpass.

  3. Płatne drogi i autostrady
  4. W Albanii znajdują się zarówno autostrady, jak i drogi ekspresowe. Nowe drogi są w dobrym stanie, jednak w mniejszych miejscowościach trzeba mocno uważać, ponieważ stan dróg pozostawia wiele do życzenia. Nie ma także obwodnic większych miast. Warto także uważać na kręte drogi ze względu na górskie usytuowanie kraju. Płatny jest jeden odcinek autostrady.

    Do niedawna autostrady były bezpłatne. Jednak aktualnie za odcinek autostrady A1 Rruga e Kombit, który biegnie na zachód od granicy z Kosowem w kierunku Tirany trzeba uiścić opłatę w wysokości ok. 5 euro za samochód osobowy, 2,5 euro za motocykl.

    Na całym 130 kilometrowym odcinku autostrady znajduje się tylko jedna bramka poboru opłat w pobliżu tunelu Kalimash.

  5. Mandaty w Albanii
  6. Policja jest bardzo przychylna obcokrajowcom. Powodem tego jest chęć budowania pozytywnego obrazu Albanii w świecie i kreowania pozytywnego wizerunku tego państwa na arenie międzynarodowej. Taki zabieg ma za zadanie ściągnąć jak największą ilość turystów, którzy zagwarantują duże wpływy do budżetu państwa oraz dadzą zarobić albańskim przedsiębiorcom.

    W Albanii należy zawsze przestrzegać zasad ruchu drogowego. Drogówkę spotkamy przede wszystkim przy głównych i najbardziej przelotowych trasach. Jednak policjanci dość często kontrolują także mniejsze drogi, dlatego zawsze należy przestrzegać zasad ruchu drogowego.

    Drogówka w Albanii działa na dwa sposoby:

    • bezpośrednie zatrzymanie samochodu celem sprawdzenia dokumentów: prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, a w przypadku obcokrajowców paszportu oraz zielonej karty. Jeśli poruszamy się samochodem, który do nas nie należy, warto wyrobić sobie w PZMOT dokument potwierdzający, że właściciel auta zezwolił nam na jego użytkowanie.
    • zmierzenie prędkości. Najpierw w jednym miejscu siedzi policjant z radarem i mierzy prędkość. Kilka kilometrów dalej większa grupa funkcjonariuszy zwęża drogę do jednego pasa i tych, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość ściągają na bok.
    Za przekroczenie prędkości w Albanii obowiązują dość wysokie stawki. Taryfikator za najpopularniejsze wykroczenia drogowe przewiduje:

    • od 1000 leków (ok. 40 zł) za nieprawidłowe parkowanie;
    • od 2000 leków (ok. 80 zł) do 6000 leków (ok. 240 zł) za przekroczenie prędkości o 10-20 km/h;
    • od 5000 leków (ok. 200 zł) do 15 000 leków (ok. 600 zł) za przekroczenie prędkości o 30-50 km/h;
    • od 5000 leków (ok. 200 zł) do 20 000 leków (ok. 800 zł) przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi o 0,5-1,0‰.

  7. Przepisy drogowe
  8. W Albanii, przestrzeganie obowiązujących przepisów ruchu drogowego często pozostawia wiele do życzenia. Piesi i rowerzyści często poruszają się po zmroku bez oświetlenia, a niektóre pojazdy nie przestrzegają sygnalizacji świetlnej ani nie używają kierunkowskazów do sygnalizowania zmiany pasa ruchu. Przejazd przez wioski i mniejsze miejscowości wymaga szczególnej ostrożności, ponieważ zwierzęta często mogą wychodzić na drogę.

    Podróżując samochodem po różnych krajach, należy zwrócić szczególną uwagę na ograniczenia prędkości. W Albanii wyglądają one następująco:

    • jazda w terenie zabudowanym: 40 km/h (35 km/h z przyczepą);
    • jazda poza terenem zabudowanym: 80-90 km/h (70 km/h z przyczepą);
    • jazda autostradą: 110 km/h (80 km/h z przyczepą).

  9. Wyposażenie auta
  10. Do obowiązkowego wyposażenia samochodu osobowego w Albanii zalicza się trójkąt ostrzegawczy i apteczka. Natomiast kamizelka odblaskowa oraz gaśnica są tylko zalecanym wyposażeniem.

    W Albanii zaleca się także mieć ze sobą gaśnicę i linkę holowniczą, jednak nie jest to obowiązkowe. Dodatkowe z uwagi na brak wielu serwisów samochodowych warto wozić podstawowe narzędzia oraz części wymienne.

  11. Kraje sąsiadujące

Wybierz adres do faktury

×

You have no billing addresses.